טיפים ורעיונות לחובבי קולינריה

מכינים קובה: גרסאות שונות למאכל המסורתי שישאירו לכם טעם של עוד

אפשר להגיד מה שרוצים על מדינת ישראל ולהתייחס לקשיים הכרוכים בחיים כאן. אפשר לדבר על יוקר המחייה שעולה משנה לשנה, על המצב הבטחוני הרעוע שכולנו סובלים ממנו או על הפערים בין קבוצות שונות בחברה, אבל עם יד על הלב, יש לנו כאן גם הרבה מאד דברים טובים, ואחד מהבולטים שבהם הוא האוכל. הדבר הזה מתאפשר הודות לתרבות קולינרית עשירה שהתפתחה כאן במשך השנים, ועשרות שפים שעד היום עושים לנו כבוד בכל העולם, אך עם כל הכבוד לסצנת האוכל העכשווית, אין ספק כי תרבות האוכל הישראלית מתחילה הרבה לפני עוד בקום המדינה, אז העולים שהגיעו ארצה הביאו איתם תבשילים ומאכלים שמלווים אותנו עד עצם היום הזה. אנחנו מדברים כמובן על הקוסקוס של המרוקאים והטוניסאים, המפרום של העדה הטריפולטאית, הגפילטע פיש שהגיע אלינו מארצות אירופה ועוד אינספור מאכלים איקוניים ואהובים, אבל אין ספק שאם יש מאכל אחד שהוא בגדר קונצנזוס במטבח ישראלי, מדובר על על הקובה. אנו רוצים לחלוק אתכם כמה גרסאות שוות וטעימות במיוחד למאכל שכולנו אוהבים, אבל קודם כל כמה מילים על הקובה. שיהיה בתאבון!

מה זה קובה?

ובכן, המשמעות של המילה קובה בשפה הערבית היא כדור, וזהו תיאור די מדויק של המנה שהיא למעשה כופתה ממולאת. מקובל לשייך את קובה לעיראק בלבד, אך בעוד המאכל נפוץ גם שם, הוא מזוהה בהחלט גם עם סוריה, לבנון וכורדיסטאן. ברוב המקרים החלק החיצוני של הקובה עשוי תערובת של בורגול וסולת, כאשר יש מתכונים בהם מוסיפי גם תפוחי אדמה, קמח או אורז. המילוי יכול להיות בשרי ולרוב זהו בשר בקר או בשר כבש, ואפשר ללכת גם על מילויים צמחוניים של אורז וירקות. כאן יש מתכון אגדי של קובה סלק עם בשר, מה שמוביל אותנו ישר לסוג הראשון, המוכר ואחד האהובים ביותר של קובה.

קובה סלק

למעשה מדובר על מילוי בשרי במעטפת של סולת מבושלת במרק על בסיס שוואנדר, שהוא למעשה הסלק האדום. המקור של המנה הזו הוא בעירק וכיום מדובר באחד הסוגים האהובים ביותר על הישראלים. מתוך הגל הטבעוני ניתן למצוא היום בקלות גם קובה סלק צמחוני.

קובה אדומה

הקובה הקלאסית שגם כאן לרוב מכינים עם בשר. הרוטב האדום הוא על בסיס עגבניות וירקות שורש וגם כאן מדובר על מנה שמקורה בעיראק. זוהי מנה נפוצה ביותר שעשתה את דרכה למטבחים אחרים ואפשר הרבה פעמים לראות אותה מוגשת על קוסקוס.

קובה בורגול

זהו למעשה הקובה המטוגן הקלאסי, זה שאפשר לראות גם במסעדות ובחנויות שמוכרות אוכל ביתי לשבת. הקובה הזה עשוי גם מבורגול וגם מסולת וגם הוא מכיל בדרך כלל בשר. טעים במנה עיקרית ומושלם גם כתוספת.

קובה ברוז

קובה אורז שנחשב לאחד מסוגי הקובה המורכבים ביותר להכנה. נדרש כאן ניסיון רב, מפני שאם לא יודעים איך לעשות את זה כמו שצריך האורז יכול להתפרק במהלך ההכנה. מאכל נפוץ ביותר בפסח בו אסור לאכול חמץ.

מכינים קובה: גרסאות שונות למאכל המסורתי שישאירו לכם טעם של עוד

קובה חלבי

לא חלבי מלשון מוצרי חלב, אלא קובה במקורו בעיר חלב שבסוריה. דומה לקובה המטוגן, רק שכאן מדובר על מיקס של בורגול וקמח.

קובה חמוסטה

מאכל אהוב ביותר על הישראלים שמגיע מכורדיסטאן – בשר במעטפת סולת מבושלת בתוך מרק עלים, קישואים, לימון ושום.

אז אלו הם סוגי הקובה העיקריים שכדאי להכיר. אם אתם אוהבים את המנה במיוחד, תוכלו למצוא עוד הרבה מאד סוגים ומתכונים ברשת.

נגישות