טיפים ורעיונות לחובבי קולינריה

תעשיית הפודטק בישראל משגשגת – ואלה הם חידושיה האחרונים

"פודטק" הוא מונח בולט בעולם ההייטק בשנים האחרונות. למעשה, השילוב של טכנולוגיה ותעשיית המזון הוא שילוב ישן למדי. למרות זאת, פודטק הוא בכל זאת דבר מיוחד ומעניין וגם בארץ, תעשייה זו משגשגת ומחדשת בהתמדה. מה זה בפועל פודטק? לפניכם הסבר מרחיב וכמה דוגמאות, אשר ימחישו את חזית עולם הפודטק כפי שהיא כיום.

פודטק בתמצית

פודטק הוא כאמור השילוב של טכנולוגיה ומזון. כיצד? בדרכים רבות למדי. גידול מזון, עיבודו בדרכים שונות כחומר גלם לתעשיית המזון, הכנת המזון כמאכל למכירה, הפצתו לנקודות המכירה השונות, שמירת המזון בטמפרטורה מבוקשת ועוד – הכל למעשה "פודטק". באמצעות טכנולוגיית מזון ניתן להשיג תועלות רבות. הטכנולוגיה מסוגלת להאיץ תהליכי ייצור מזון. ניתן להפעיל אותה באופן אוטומטי, אשר מייעל תהליכים כאלה בדרכים רבות. היבט זה גם חוסך משאבים לא מעטים ותודות לכך, מאפשר להוזיל ייצור. ההוזלה עצמה, מסייעת גם להוזלת מוצרי המזון ללקוחות הסופיים. ואלה רק חלק מהתועלות האפשריות.

הפודטק כיום

בשנים האחרונות, עולם טכנולוגי מיוחד זה התקדם באופנים רבים ומעניינים, אשר חלקם מפתיעים למדי. זאת, תודות להתפתחויות טכנולוגיות שונות, אשר נמצאו דרכים ליישם לשם קידום כל הקשור במזון. גופים מקומיים שונים כגון רשות החדשנות, מסייעים ליזמים בתחומים כאלה ומעודדים השקעה בכך. להשקעה שיטתית זו יש תוצאות בשטח והדבר מתבטא בכך שישראל בולטת למדי בעולם מבחינת חידושי פודטק ויישומם המסחרי.

 

 

דוגמאות מהשטח

אלה כמה דוגמאות בולטות, לחידושי פודטק מקומיים:

  • זיהוי חיידקים במזון – Bactusense פיתחה מוצר, אשר מסוגל לזהות חיידקים חיים במזון. זאת, באופן מהיר במיוחד, כולל זיהוי חיידקים ספציפיים ואף זיהוים המדויק גם בכמויות חיידקים קטנות במיוחד. זיהוי חיידקים במזון הוא כמובן צורך חיוני מאוד. היכולת לזהות חיידקים בכמויות קטנות, מעלה את הרף מבחינת בטיחות המזון שמושגת באופן כזה.
  • יוגורט טבעי ללא חלב – Yofix הישראלית מצאה שיטה ליצור יוגורט ללא חלב, ללא תוספת סוכר וללא חומרים משמרים או חומרים מייצבים. זו היא בשורה חשובה, עבור כל מי שרגישים לחלב או שרוצים לצמצם בצריכתו מסיבות בריאותיות. נזכיר, שלא כולם רואים בחלב דבר בריא מאוד. יש שסבורים בדיוק ההפך – שחלב מזיק לבריאות בטווח הארוך.
  • הדפסת מזון מתחליפי בשר – זה מה שעושה מכשיר שפיתחה חברת SavorEat (סבוריט) הישראלית. מוזר ככל שזה נשמע (למי שלא מתמצא בעניינים), הדפסת מזון איננה דבר חדש בפני עצמה. עם זאת, כל חידוש כזה מקדם את הנושא עוד שלב קדימה. סבוריט מדפיסה כאמור תחליפי בשר, באמצעות מכונה מסחרית, אשר מדפיסה זאת במקום לפי העדפות הלקוח. כלומר יש כאן שילוב מעניין של שני תחומי חדשנות מחזית עולם הפודטק: תחליפי בשר והדפסת מזון.

תחליפי סוכר

תחליפי סוכר הם בין הנישות המיוחדות בעולם הפודטק אשר זוכות לתשומת לב מיוחדת, בארץ ובכלל. חברת דו-מתוק (DouxMatok) למשל, מצאה דרך להפיק יותר מתיקות, מאותה כמות של סוכר. החברה משתמשת בסוכר קנים ובסלק סוכר כחומרי הגלם שלה ואז מכניסה בהם שינוי מבנה ייחודי. כתוצאה מכך, ניתן להשיג עד 50% הפחתה בכמות הסוכר, אשר דרושה להשגת רמת מתיקות מסוימת. יש עוד רעיונות מעניינים רבים סביב נושא ההמתקה – של משקאות, מאפים ועוד. הדבר מתבטא בגישות מגוונות מאוד. למשל ממתיק על בסיס חלבונים שפיתחה אמאי חלבונים (Amai Proteins).

לסיכום

סביר שעוד נראה לא מעט חידושים מגיעים מכיוונו של תחום זה, בארץ ובכלל. מי שמתעניינים בכך, כולל יזמים, יוכלו למצוא באתר רשות החדשנות מידע מסוגים שונים בנידון. זאת, כולל קולות קוראים שעוסקים בכך, אשר הרשות מציגה מדי פעם.

נגישות