טיפים ורעיונות לחובבי קולינריה

מקורנפלקס ועד פסטה: איזו ברכה צריך לברך לפני שאוכלים?

הברכות שלפני האכילה יכולות להיות קצת מבלבלות. עם זאת, ישנם מספר עקרונות שיכולים לעזור לכם לזכור מה לברך עבור כל מאכל וכך לזכות לקיים את המצווה החשובה של ברכות האוכל. הברכות הללו הן משהו שמלווה אותנו בכל יום כל הזמן, ולכן חשוב מאוד שנדע מה מברכים על קורנפלקס, פסטה, פירות, ירקות וכל מאכל שאותו אנחנו אוכלים.

ברכות האוכל

ברכות האוכל נקראות גם ברכות הנהנין, כלומר ברכות שאותן אנחנו מברכים על ההנאות שלנו. הברכות מבטאות את ההכרה שלנו בכך שהעולם כולו שייך רק לה' ואנחנו סוג של אורחים בעולם הזה. כל דבר טוב שקורה בעולם מגיע אלינו מה', והברכה היא ההודאה על הדבר הטוב וסוג של בקשת רשות לעשות בו שימוש. אכילה בלי ברכה נחשבת ביהדות כמו גזל. אם אתם מתלבטים מה מברכים על קורנפלקס? או על פסטה ופירות – הינה רשימה של סוגי הברכות:

סוגי הברכות

את הברכות יש לחלק לשני סוגים. ישנן ברכות שאותן אנחנו מברכים לפני האכילה ויש ברכות שאותן מברכים לאחר האכילה. עבור כל מאכל יש את שתי הברכות הללו, ואנחנו כאן כדי להסביר לכם על הברכות השונות ומתי בדיוק מברכים אותן.

ברכת המוציא לחם מן הארץ

כפי שאתם בוודאי מבינים מהשם של הברכה הזו, היא נועדה עבור לחם. ביהדות לחם מוגדר לחם רק אם הוא עשוי מחמשת הדגנים הבאים: חיטה, שעורה, כוסמת, שיפון ושיבולת שועל. כל מוצר שמוגדר לחם ועשוי מהדגנים הללו יש לברך עליו המוציא לחם מן הארץ. כמובן שלפני אכילה של לחם יש ליטול ידיים ולברך על כך, וזה קודם לברכת המוציא.

בורא מיני מזונות

עבור מאכילים שעשויים מאותם דגנים אולם אינם לחם, הברכה היא בורא מיני מזונות. פסטה, עוגיות, עוגות וכיוצא בזה, הברכה עליהן היא בורא מיני מזונות. בנוסף, גם על אורז זו הברכה שצריך לברך.

מקורנפלקס ועד פסטה: איזו ברכה צריך לברך לפני שאוכלים?

בורא פרי האדמה

כל דבר שגדל על האדמה כמו ירקות וקטניות מברכים עליו את הברכה הזו.

בורא פרי העץ

ברכת בורא פרי העץ היא ברכה שמברכים על פירות בלבד.

שהכול נהיה בדברו

ברכת שהכול היא ברכה שמברכים על כל דבר שאינו דגן ולא גדל מהאדמה. למעשה זו הברכה שמברכים הכי הרבה פעמים כיון שעל כל שתייה של מים או משקה אחר מברכים אותה. בנוסף היא נועדה גם עבור בשר, ביצים, דגים, מוצרי חלב ועוד. ברכת שהכל מועילה גם במקרה שבו יש ספק מה לברך על מאכל מסוים.

ברכות בסיום האכילה

כמובן שגם בסיומה של האכילה הברכות אינן קבועות ולכל מאכל יש ברכה שמיועדת עבורו. עבור לחמים שעליהם ברכנו המוציא לחם מן הארץ, יש לברך בסיום האכילה ברכת המזון. הברכה הזו היא ברכת האוכל הארוכה ביותר, ולמעשה היא בעצמה מורכבת ממספר ברכות, שאליהן הוספו במהלך השנים בקשות שונות. ברכת המזון היא הברכה היחידה שמוזכרת במפורש בתורה.

עבור מאכלים שעליהם ברכנו בורא מיני מזונות יש לברך בסיום ברכת על המחיה, שהיא ברכה 'מעין שלוש' כיון שהיא דומה לשלוש ברכות שמופיעות בתוך ברכת המזון. עבור שאר המאכלים כמו פירות, ירקות ומאכלים שמברכים עליהם ברכת 'שהכל' יש לברך בסיום את ברכת 'בורא נפשות'.

לסיכום

ברכות האוכל הן דבר חשוב מאוד ביהדות. הברכות נועדו לבטא את ההודאה שלנו לה' על כך שהוא שלח לנו אוכל שאנחנו יכולים לאכול אותו וכך להמשיך לחיות. עבור כל מאכל יש להתאים את הברכה הנדרשת, על פי העקרונות שאותם כתבנו. חשוב לזכור גם בסיומה של האכילה לברך על המאכלים כנדרש.

נגישות