טיפים ורעיונות לחובבי קולינריה

החזרי מס לעצמאיים בתחום המזון: ככה זה עובד

ענף המזון הוא ענף תחרותי ואם לא תהיו יעילים בפעילותכם בו, לא תשרדו וגם לא תשגשגו כעצמאים. החזרי מס הם מסוג הפרטים הבירוקרטיים אשר מסוגלים להשפיע על התנהלות יעילה ועל השורה התחתונה הכספית שלכם. כך שאם אתם עדיין לא מטפלים בנושא זה, כדאי לכם מאוד לקרוא את המאמר הבא.

עסקים זה לא רק הכנסות

עצמאים עלולים להגיע בקלות למצב שבו הם מתמקדים רק או בעיקר בהכנסות. להשיג מקורות להכנסות, להגדיל את ההכנסה מכל מקור, לשפר יעילות בניהול זמן בכדי להפיק יותר הכנסה לשעה וכן הלאה. אבל זה הוא רק חלק מהתמונה הרחבה. חלק חשוב אמנם, אך מי שנסחף איתו, בוודאות יבזבז את זמנו שלא לצורך. מדוע? מאחר שצידו השני של המטבע הוא נושא ההוצאות. רוצים דוגמה? בבקשה: מיסים! לכל עסק ועצמאי יש את ההוצאות המיוחדות שלהם. אבל מיסים מהווים סוג הוצאה שמשותף לכולם. לכן, האם לא הייתם רוצים לצמצם אותם? לא תמיד ניתן לצמצם הוצאות על מיסוי מראש. כאשר זה ניתן – מצוין. אך במקרים רבים, ישנו היבט חשוב מאוד נוסף – העובדה ש(ייתכן מאוד ש)מגיע לכם החזר מיסים.

התהליך של הגשת בקשה להחזרי מס לעצמאיים איננו מסובך מדי. אז מדוע שלא לעשות זאת? סיבה מרכזית אחת לכך כבר הזכרנו – אנשים נסחפים עם הטיפול בשוטף ולכן מתמקדים בהגדלת הכנסות. התמקדות זו, לא מותירה מספיק זמן לדברים אחרים. אם אתם עצמאים, אתם כמובן מכירים את המצב שבו אין לכם די זמן לטפל בכל הדברים בהם רציתם לטפל. סיבה נוספת לכך שיש עצמאים שלא בודקים את אפשרות החזר המס, היא פשוט חוסר מודעות. החזרים אלה מהווים נושא שמחייב טיפול יסודי, מאחר שהם לא מתקבלים אוטומטית. מדובר בכסף שמגיע לכם ולכן משתלם לפנות למומחים שמתמחים בכך. העיקר – לטפל בהחזרי המס באופן יזום ובצורה יסודית.

החזרי מס לעצמאיים – מקורות ההחזר השונים

נושא החזרי המס כולל אפשרויות רבות ואלה העיקריות שבהן:

  • הוצאות מוכרות – חשוב מאוד לעצמאי להכיר את נושא ההוצאות המוכרות, אשר מאפשר לצמצם הוצאות על תשלום מס. יש לגביו כללים מפורטים, מבחינת מה מוכר ומה לא. לרוב, ההוצאות בכל עסק הן ברובן מסוגים קבועים ולכן, נדרשת רק השקעה גדולה חד פעמית, בכדי להבין על מה עשויים לקבל החזר ועל מה לא. ההמשך יהיה כנראה פשוט יותר.
  • נקודות זיכוי במס הכנסה – נקודות זיכוי מסוגים שונים מצמצמות את המס שיש לשלם. אבל נקודות הזיכוי מתייחסות למצבים משתנים, כגון לימודים אקדמיים. לכן, יש מקרים שבהם הרשויות לא מודעות למצבכם המדויק והעדכני מבחינה זו.
  • תשלום גבוה מדי של מקדמות מס הכנסה – תשלום מקדמות גבוה מדי (מאחר שהוא מבוסס על הערכה) לאורך השנה.

כמו כן, יש לעתים אפשרויות נוספות. למשל החזר מס על הפרשות חודשיות לקרן פנסיה. דוגמה נוספת, היא קבלת "מענק עבודה" (“מענק הכנסה” או "מס הכנסה שלילי”), אם הכנסתכם החודשית נמוכה מרף מסוים.

 

 

הבדלים בין עוסק פטור למורשה

ישנם הבדלים שונים בין שני סוגי רישום העוסק – עוסק פטור או עוסק מורשה. ההבדל העיקרי הוא בחובת העוסק המורשה לגבות מלקוחותיו ולהעביר לרשויות את מס הערך המוסף. אם אתם רשומים כעוסק מורשה, ייתכן שתוכלו לקבל החזרי מע"מ. זאת, במצבים שבהם שילמתם מע"מ על הוצאותיכם המוכרות, בסכום אשר עולה על המע"מ שגביתם מלקוחותיכם ושהעברתם לרשויות.

לסיכום

החזרי המס הוא נושא משתלם מכל הבחינות ולכן המסקנה פשוטה: מומלץ מאוד לטפל בו באופן יזום, שיטתי וקבוע.

נגישות